Posts Tagged ‘Greqi’


Greqi, mbi 20 plumba mbi shqiptarët e vrarë

POLICIA-GREKE

Gjate shkembimit te zjarrit midis policise greke dhe te burgosurve qe u arratisen nga burgu i Trikalase ne 2 korrik, mbeten dy shqiptare te vrare te cilet kane marre me dhjetra plumba ne trup.. Ne Patra ndodhen trupat e Flamur dhe Ermir Sinanit, prej te cileve eshte marre dhe rezultati i autopsise nga mjekesia ligjore […]

Read More...

Greqi, vendi në grevë totale

greqi

Greva e pergjithshme qe u organizua ne Greqi, si shenje proteste ndaj levizjes surprize te qeverise me qellim per mbylljen e transmetuesit televiziv shteteror ERT, nje humbje prej 2700 vende pune dhe si rrjedhoje u pezulluan disa nga sherbimet publike. Te enjten parashikohen protesta e tubime, nersa raportimet e mediave greke tregojne, se greva 24-oreshe, […]

Read More...

Plumbi godet zyrën e Samaras

plumbi-samaras

Persona ende te paidentifikuar kane qelluar me arme zjarri zyrat e Partise qe kryeson koalicioni qeverises ne Greqi ‘Nea Dhimokratia’. Sipas burimeve policore dy persona ndaluan perpara zyrave te kesaj partie duke u ballafaquar me rojen, e me pas kane hapur zjarr duke demtuar kete godine. Njeri prej plumbave ka goditur zyren e kryeministrit Andonis […]

Read More...

Greket i kthehen sobave

soba-greqi

Organizatat mjedisore ne Greqi qe prej dy javesh, dhane alarmin per shkak te krijimit te smogut ne qytetet e medha, nga djegia ne mase te madhe te druve soba dhe biomazes ne oxhaqe. Cmimet e naftes dhe gazit natyror jane rritur ndjeshem per shkak te krizes ekonomike dhe taksave. Shume prej grekeve te prekur nga […]

Read More...