RTK LIVE

rtkliveDuring 1999 the UNMIK and the OSBE have invited the European Union to forecast “EBU”, to open and manages a broadcast a TV station in Republic of Kosovo and according to the memorandum of OSBE, in September 1999, started for the first time the forecast of one of the biggest Radio Television in Republic of Kosovo. RTK live was going to serve to the public live forecast only for 2 hours daily, and only after one month started the first public Radio forecasting, Radio Pristine on RTK Live.

A year later during the last months of year 2000 the Radio station that was known as Radio Blue Skype joined RTK and gave all the credits and rights to the Radio Television of Kosovo. Blue Skye is one of the most listened Radio Stations in Kosovo and known for her non sided political views and has one of the best shows titled “The Voice of Citizens. A couple of months later after Blue Skye joined RTK Live, RTK started to expand her programs and the forecasting live now was 4 hours daily. The new project of the Radio Television of Kosovo was to start forecasting in Serbian language for the Serbian minority in Kosovo and the Live transmission now expand to 8 hours daily, which was divided in equals parts, 4 hours in Serbian Language and 4 in Albanian. This was made for the Serbs of Kosovo to give them equal rights as the Albanians.

As years pass by the expand of the Tv station became bigger and the forecasting now started 24 hours and started to forecast also 1 hour in Turkish language and another hour in Gypsy language. The UNMIK made a proposal to the director of RTK and the UNMIK wanted to expand the RTK to be seen in all the territories of Republic of Kosovo and a year later the Radio Television joined the digital platform and now it can be seen worldwide by every Albanian, Serbian or anyone that is interesting informing with the lasted going in the Republic of Kosovo. After this it was again UNMIK that made another proposal to the director to create the website and the live transmission online 24 hours a day.

Now RTK Live is one of the biggest TV Station of the Republic of Kosovo and it known as one of the Televisions that does not keep any political side and its mostly called by all citizens that the Radio Television of Kosovo in our voice that goes to the ears of those politicians that remind them for their promises during elections. Rtk Live has a rich platform and most of RTK shows are seen not only in Kosovo but in Albania, Macedonia, Montenegro, Serbia and RTK has won many credits by showing and forecasting live every elections that are made in Republic of Kosovo every four years.

This was a short short story of RTK LIVE and anyone that want to see live the forecasting of RTK go back to the Home page and in the categories section you will find the right information that can direct you to the live TV.

6 Responses to “RTK LIVE”

 1. egzoni says:

  a don me trasmetu premeligen aggleze ju lus qe te kthen prgjigjen sa njer esht duke pritur pr ket lu lutm rtks qe te trasmetoj

 2. rizah ferizi says:

  tung

 3. afrim says:

  Redaksi e nderuar kam nje lutje me mundsi qe ne emisionet e lajmeve kur eshte fjala per presheven mos ta quani lugina e presheves por serbia jugore. Me quajtur kosova lindore edhe me na detyrue me paguajte 20 euro taks eshte e pa imagjinueshme.Prandaj mos luani edhe me ato pak ndjenja cka na kan mbeture.Kuptohet jetimin askushe nuk e perfill sepse eshte aj qe eshte.

 4. Emrush limani says:

  • Te nderuar kryesus ju pershendeti me nderime me te larta .Kryetarin dhe Gjith stafin e juaj,ju lutemi un Quhem Emrush Limani Rr.Ferizajit Nje Lagje e Re pas Kolegjit Te Gjilanit Pa Nr.Ketu banojm qe 10 vite ju lutemi ju drejtohemi juve se Kryetari i Komunes Se Gjilanit edhe pse kemi kontaktuar disa here institucionet ne GJilan kemi bere ankesa ,e shkresa te ndryshme dhe deri me sot na kan dhene vetem premtime .
  Ankohemi sepse lagjja jone eshte nje rruge shume me balt te cilen nuk po mundemi ta perballojm,ka lagje te mavonshme shtepi qe jane ndertuar dhe ju kan shtruar disa me zhavorr dhe disa jan asfalltuar ketu kemi argumente te gjalla.LAgjet me te rreja qe jan te banueshme afer nesh dhe qe vie permes nesh kanalizimi i ujrave te zeza ,kalon afer nesh ku dhe eshte plasja e gypave dhe eshte veshtir te jetohet nga ernat e ujrave te zeza.Ju lutemi,Ju lutemi me mijera her qe te beni te mundur dhe te vini te na vizitoni se si jetojme ketu te ne femit tane pergjdo dite detyrohen te mbeshtjellin kembet me kese te marketeve deri ne rrugen kryesore me largesi 180 metra eshte turp per Kryetarin E Gjilanit te cilin e kemi kontaktuar dhe kryeatarin e PDK-se Izmi Zeken dhe In.Fadil Osmanin.Dhe na thojne qe nuk kemi mjete kur e dim mire se ne i kemi percjellur te gjitha investimet qe i kane bere ne fshatrat serbe kan mbaru shkolla e ambullanta e rruge me moderne te kohes te cilen serbet as qe i kan falenderuar mire nuk jam kunder ketyre investimeve ,por me duket se ne i takojm tokes se KOSOVES dhe kemi kontrabuar per aq dhe me duket se kryetari i komunes Qemajl Mustafa e Ka DEtyre Pasi kane marre voten e populllit me intervenu edhe ne lagjen tone e nuk kemi kerkuar aq shume por ,qe te shtrohet rruga vetem me zhavorr.
  Vitin e kaluar eshte matur rruga nga komuna dhe aty eshte parapa qe gjatesi e rruges prej rruges kryesore eshte 180 metra dhe 4 metra gjer mua me duket se eshte abnormale qe Kryeatari,Qemajl Mustafa kthen mesazhin e tij dhe thot:Ju kur keni pasur mundesi te ndertoni shtepite,organizonu dhe shtroni rrugen me zall vet,sikur te kem do ta organizojm por per fat jemi shume te papune jemi pa rroga,dhe jetojm me nje jet te mesme si gjith Kosoven Kemi informata te sakta qe dikush prej komune ka pru nje bander te nje shtepi dhe ka marrurr rryshfet 100 euro kan pruar banderin dhe kan instaluar rrymen se ne nuk kemi pasur lidhje per te dhene rryshfet per mandatin e Qemajl Mustafen ne qe qe dy her kemi dhene votat tona .ME votat tona ai eshte duke punuar.Pak me larg 200 metra prej nesh eshte nje lagje e Presheves te gjithe jane banore te Lagjja Dardania eshte asllaftue dhe ka kanalizim uj dhe rym me standard sin e qytet Kjo lagje eshte ndertuar tri vjet pas nesh. Me nje 20 shtepi.Ata jan PAs neve qe jetojn ketu qe 3 vite ja ua kan shtruar pse sepse kan gjetur lidhje dhe ja kan bere rrugen te asfalltuar .Ju Lutemi qe per hater te femive tane se ata jane e ardhmja e kosoves qe te gjeni kohe dhe te vini te ne qe te na vizitoni Lagjen tone me nderime me te larta e me vellezrore ju pershendeti un Emrush Limani Me gjith lagjen dhe besoj se nuk do te kurseni as kohen dhe do te na gjeni ketu ne gjilan tv i juaj eshte shume i respektuar dhe i modernizuar ,me njerez talent te afte,qe e deshirojn punen,qe e deshirojne shoqerine,dhe ju japin informacion te shpejte,te verteten dhe vetem te verteten .Ju faleminderit ne mirekuptim,ne fund Zoti ju Shperbleft.Nr i tel.044-212-368.Ju presim ne gjdo moment ne gjdo kohe nate apo dite ne jemi te lumtur,kur te vini.Faleminderit

 5. R.hoti says:

  ju lutem nga profesioni ju qe e keni audicjoni (audio) eshte shum i dobet 50 % ma i ulet se kanalet tjera a mund ta rregulloni volumin ju lutem

 6. blero says:

  jukishalut kryeministrin qi mos tker kon mej kthy azilatat se ka njerz qi vujn pikacerit edhe kan ardh per sherim edhe ushkru azil se e aj pi lyp me na kthy a ka muci aj me sheru ne kosov ka cerin une edi qi ska muci se mas pari kurrupcijani asht ne kosov 90 perqin se aj pelyp mekthy azilatat po mi karatu si garatan asnja ekja asht shum ekeqe per vedin ton tung kaloni mir ne kosov

Leave a Reply