Archive for the ‘Maqedonia’ Category


Jankullovska: Votuesit e Pustecit, sikur mërgimtarët shqiptare

jankuvlosa

Te drejten e votes e kane te gjithe qytetaret e Maqedonise ne diaspore perfshire ketu dhe qytetaret e Pustecit dhe ketu nuk ka asgje per te protestuar. Gjate intervistes javore per Rsidon Europa e Lire, Gordana Jankullnakova u shpreh ne kete menyre. Votuesit nga Pusteci u krahasuan nga Jakullnakova me mergimtaret shqiptare qe u kthyen […]

Read More...

Dhuna, PDSH akuza BDI-së

pdsh-bdi

Ne qeverine e Maqedonise, BDi, subjekti shqiptar eshte akuzuar nga Partia Demokratike Shqiptare, dhe se ka filluar te relativizioje fajesine per dhunen ndaj shqiptareve. Partia e Ali Ahmetit, sipas PDSH-se, Bashkimi Demokratik per Integrim, po barazon ne kete menyre shqiptaret me dhunuesit e tyre dhe po tenton te kaloje pergjegjesine per incidentet, nga vjetja tek […]

Read More...

Media maqedonase nxiti dhunën

media_maqedonase

Per dhunen e ushtruar ndaj shqiptareve, qe ndodhi ne 1 mars, mediat maqedonase heshten dhe kane raportuar vetem per protesten e shqiptareve kunder dhunes, pas nje dite. Duke raportuar se protesta u organizua ne mbeshtetje te emerimit te ish-komandantit te UCK-se,Talat Xhaferri, mediat maqedonase nuk shpalosen as shkakun e vertete te protestave. Gjate nje analize, […]

Read More...

Shkup, opozita sërish në protesta

shkup-proteste

Kunder atyre qe ajo i cileson mashtrime te pushtetit qe serviren permes mediave proqeveritare, opozita maqedonase protestoi ne Shkup. Grupi protestues filloi marshimin perpara zyrave te televizionit privat proqeveritar ‘Sitel’ dhe mbaroi perpara Televizionit Publik Maqedonas. Per shkat te mashtrimeve dhe urrejtjes qe perhapin keto dy media te cilat perdoren keq nga qendra per komunikimin […]

Read More...

Maqedonia, sfidat e 2013-ës

Shkupi

Nder problemet me te medha qe kane prekur Maqedonine gjate vitit te kaluar mund te permendim: ngecjen e vendit ne proceset Euro-Atlantike, diskriminimin, papunesine, incidentet e shumta nderetnike, kriza politike e shkaktuar pas miratimit te njeanshem nga mazhoranca dhe ne fund aksioni policor ‘monstra’. ‘Viti qe lame pas do te mbahet mend edhe per politiken […]

Read More...